Ieri dimineaţă, în jurul orei 10.00, s-a produs un incendiu în compartimentul motor al unui tren Interregional Călători SRL care circula pe ruta Bistriţa – Cluj-Napoca şi în care se aflau circa 20 de pasageri. Garnitura de tren a fost oprită în câmp deschis, iar călătorii au fost evacuaţi în siguranţă de catre personalul feroviar.
Am văzut dintr-odată că iese fum, dar nu ştiu din ce cauză. Am coborât şi apoi pompierii au stins focul. Nu a fost nimeni rănit, au declarat călătorii, care au fost transferaţi într-o altă garnitură de tren, care s-a întors în staţia CFR Bistriţa.
La faţa locului au ajuns în scurt timp pompierii de la ISU “Bistriţa”, care au lichidat focul.
Am intervenit pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la compartimentul motor al unui tren privat, care făcea legătura între Bistriţa şi Cluj-Napoca. Cele aproximativ 20 de persoane din tren au fost evacuate în condiţii de siguranţă, iar incendiul a fost lichidat rapid cu ajutorul stingătoarelor, înainte ca flăcările să se extindă şi la compartimentul de călători. (plt maj Marius Rus, ISU “Bistriţa”).
Sursa: radiocluj.ro