Circulaţia trenurilor se desfăşoară în condiţii de iarnă pe întreaga reţea feroviară, informează CFR Infrastructură într-un comunicat. Din cauza temperaturilor scăzute înregistrate la nivelul solului, a fost introdusă o restricţie de viteză de 5 km/h pe intervalele de staţii Jena - Căvăran şi Lugoj – Jabăr (SRCF Timişoara), trenurile circulând pe porţiunile respective sub atenta supraveghere a personalului feroviar.
În această perioadă, personalul feroviar efectuează periodic operaţiuni de verificare a componentelor infrastructurii, deoarece din cauza condiţiilor meteo pot apărea deranjamente tehnice pe anumite intervale de staţii, care necesită intervenţia pentru remediere.
Înainte de a pleca la gară, călătorii sunt rugați să se informeze din timp asupra mersului trenurilor și întârzierilor care pot să apară în aceste condiții. Pe Portalul Feroviar, aceste informații pot fi aflate accesând meniul Unelte din partea de sus a paginii: starea traficului feroviar, aplicația Caută tren, camere web.